Fogimplantátum
A fogbeültetés egy speciális, szövetbarát fémből készült műgyökér-beültetését jelent. A fogbeültetéshez használatos műgyökereknek napjainkban már több mint száz típusa ismeretes. Az operáció előtt minden esetben felmérjük pácienseink állapotát, röntgennel pontosan feltérképezzük anatómiai adottságait.
A gyorsabb gyógyulás érdekében a kezelőorvos a beteg táplálkozási és dohányzási szokásairól is információkat gyűjt.
A fogászati implantátum lehet részleges vagy teljes, a fogbeültetés (vagyis a beépített foggyökerek száma és elhelyezkedése) minden esetben attól függ, hogy hány fogról van szó. Teljes fogsor elkészítéséhez pl. felül nyolc-tíz, alul hat-nyolc műgyökér szükséges, amelyekre az implantáció után 3-4 hónappal kerül majd a külön megtervezett fogazat.
Milyen esetekben ajánlható fogászati implantátum? |
|
A fogimplantátum tehát alkalmas a kifejlett fogak pótlására, legyen szó akár egyetlen fog vagy a teljes fogsor hiányáról.
A gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy a titán fogászati implantátum nagymértékben csökkenti a fogágy sorvadását, így célszerű a fogak elvesztése után célszerű minél hamarabb elvégeztetni a beavatkozást. A fogbeültetés alkalmas a balesetben elvesztett, kitört fogak pótlására is.
A műtétet helyi érzéstelenítéssel végezzük. A beavatkozás teljesen fájdalommentes, a fogbeültetés nem jelent nagyobb megterhelést a szervezet számára, mint egy egyszerű foghúzás. A fogimplantátum behelyezését követően duzzanat jelentkezhet, fájdalom léphet fel, ami gyógyszerekkel és jeges borogatással kezelhető.
Mitől függ a fogbeültetés sikeressége, kilökődhet-e a fogimplantátum?
Szájhigiéniás szabályok szigorú betartása mellett, az implantátumnak nincs lejárati ideje. A fogászati implantátum ugyan sokkal erősebben kötődik a csonthoz, mint a valódi fogak, ugyanakkor az ínnyel való kapcsolata sokkal gyengébb. Emiatt a nem megfelelő fog- és szájápolás a beültetett fogak körül nagyobb rombolást képes véghezvinni, mint a szájüreg más részeiben.
Az előírások pontos betartásával a fogimplantátum egy életen át kitarthat.
Kinek nem javasolt implantátum behelyezése?
Nem végezhető fogbeültetés fiatal korban (mivel ekkor még az állcsontok fejlődésben vannak), illetve egyes betegségek esetén:
- súlyos vérképzőszervi betegségek
- súlyos cukorbetegség, és az ehhez társuló mikro keringési zavarok
- rákos megbetegedés
- erős dohányzás
- túlzott alkoholfogyasztás
- drogfüggőség
- gyermekeknél az állcsontok növekedésének befejeződése (kb. 14 éves korig) előtt
Ellátó szakorvos:
Dr. Györe Balász, dento-alveoláris szájsebész, egyetemi tanársegéd